DS1315SN-33
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Producto No:
DS1315SN-33
Paquete:
16-SOIC
Descripción:
IC RTC PHANTOM CHIP PAR 16SOIC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOIC
Date Format YY-MM-DD-dd
Series -
Type Phantom Time Chip
Memory Size -
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Current - Timekeeping (Max) 1.1mA @ 3.3V
Features Leap Year
Time Format HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Package Tube
Interface Parallel
Voltage - Supply, Battery 2.5V ~ 3.7V