EC7B-48S18
Cincon Electronics Co. LTD
Producto No:
EC7B-48S18
Descripción:
DC DC CONVERTER 1.8V 11W
Guía del usuario
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 6A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 86%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 1.8V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series EC7B (20W)
Power (Watts) 11 W