ECO-S2WP560AA
Panasonic Electronic Components
Producto No:
ECO-S2WP560AA
Descripción:
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.96Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series TS-UP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 980 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 56 µF