EEC2D166HZA407
Nichicon
Producto No:
EEC2D166HZA407
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP FILM
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Tolerance -5%, +10%
Lead Spacing -
Termination Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EEC
Voltage Rating - DC -
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Nichicon
Capacitance 16 µF