EET-HC2V391DA
Panasonic Electronic Components
Producto No:
EET-HC2V391DA
Descripción:
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.3 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 425mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 390 µF