EET-HC2W181JA
Panasonic Electronic Components
Producto No:
EET-HC2W181JA
Descripción:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 870 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.013Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.218 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 180 µF