EET-HD2S271JJ
Panasonic Electronic Components
Producto No:
EET-HD2S271JJ
Descripción:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series TS-HD
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF