EET-UQ2E122EA
Panasonic Electronic Components
Producto No:
EET-UQ2E122EA
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.53 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series TS-UQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.942 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1200 µF