EEU-FR1C562B
Panasonic Electronic Components
Producto No:
EEU-FR1C562B
Descripción:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
En stock : 399
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.056 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series FR-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.82 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 5600 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 14 mOhms