EEU-FS1K271LB
Panasonic Electronic Components
Producto No:
EEU-FS1K271LB
Descripción:
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
En stock : 372
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 840 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 44 mOhms