Hogar / Film Capacitors / EFDKS60K706F034DH
minImg
EFDKS60K706F034DH
Eaton - Electronics Division
Producto No:
EFDKS60K706F034DH
Descripción:
CAP FILM 70UF 10% 600VDC RAD
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 70 µF