Hogar / Microcontrollers / EFM32G890F64G-E-BGA112
minImg
EFM32G890F64G-E-BGA112
Silicon Labs
Producto No:
EFM32G890F64G-E-BGA112
Fabricante:
Silicon Labs
Paquete:
112-BGA (10x10)
Descripción:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 90
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 112-BGA (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Gecko
Package / Case 112-LFBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Silicon Labs
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 8x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.98V ~ 3.8V