Hogar / LED Drivers / ELG-240-C1400A-3Y
minImg
ELG-240-C1400A-3Y
MEAN WELL USA Inc.
Producto No:
ELG-240-C1400A-3Y
Fabricante:
MEAN WELL USA Inc.
Descripción:
LED CC AC/DC DRIVER 240W
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, KC, RCM
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1.4A
Ratings IP65
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100VAC
Series ELG-240-C
Power (Watts) 239 W
Type Constant Current
Efficiency 93%
Voltage - Output 86 ~ 171V