FB10S031JA2
JAE Electronics
Producto No:
FB10S031JA2
Fabricante:
JAE Electronics
Descripción:
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.3MM R/A
Guía del usuario
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Plastic
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.35A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr JAE Electronics
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Tabbed or Tapered
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 31
Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FB10
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.012" (0.30mm)