FB8S031JA1R2000
JAE Electronics
Producto No:
FB8S031JA1R2000
Fabricante:
JAE Electronics
Descripción:
CONN FPC TOP 31POS 0.3MM R/A
Guía del usuario
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.35A per Contact
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.047" (1.20mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 31
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FB8
Locking Feature Rotary Lock
Pitch 0.012" (0.30mm)