Hogar / Fuses / FCD121160TP
minImg
FCD121160TP
Littelfuse Inc.
Producto No:
FCD121160TP
Fabricante:
Littelfuse Inc.
Descripción:
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 50VDC 1206
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.027
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.075 Ohms
Color -
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 1.6 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
Product Status Obsolete
Series FCD12
Voltage Rating - DC 50 V