FFC2B35-37-T
GCT
Producto No:
FFC2B35-37-T
Fabricante:
GCT
Descripción:
CONN FFC BOTTOM 37POS 0.5MM R/A
Guía del usuario
Actuator Color Black
Mating Cycles 30
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.4A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr GCT
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention
Cable End Type Straight, Tapered
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions 37
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FFC2B35
Locking Feature Flip Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)