FFC3A20-19-G
GCT
Producto No:
FFC3A20-19-G
Fabricante:
GCT
Descripción:
CONN FFC FPC VERT 19POS 1MM SMD
Guía del usuario
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.217" (5.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr GCT
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Positions 19
Contact Finish Thickness Flash
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FFC3A20
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.039" (1.00mm)