FGJ.3B.303.CLLD62
LEMO
Producto No:
FGJ.3B.303.CLLD62
Fabricante:
LEMO
Descripción:
CONN PLUG FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Guía del usuario
Cable Opening 0.193" ~ 0.244" (4.90mm ~ 6.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 59.0µin (1.50µm)
Current Rating (Amps) 25A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C