FIN0.25BK50
Techflex
Producto No:
FIN0.25BK50
Fabricante:
Techflex
Descripción:
SLEEVING 0.250" ID FBRGLASS 50'
En stock : 4
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -54°C ~ 260°C
Diameter - Inside 0.250" (6.35mm)
Color Black
Material Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Diameter - Outside 0.394" (10.00mm)
Type Attributes Braided
Series FireFlex®
Type Sleeving, Insulated
Length 50.00' (15.24m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
Features Chemical Resistant, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.072" (1.83mm)