Hogar / Film Capacitors / FKS3D011002B00JSSD
minImg
FKS3D011002B00JSSD
WIMA
Producto No:
FKS3D011002B00JSSD
Fabricante:
WIMA
Descripción:
FKS 3 1000 PF 100 VDC 3X8.5X10 P
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series FKS 3
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 1000 pF