FNG.0B.306.CLAD42
LEMO
Producto No:
FNG.0B.306.CLAD42
Fabricante:
LEMO
Descripción:
LBP KEYG 6C CHR 4.2MM D LANYAR
Guía del usuario
Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 306
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Lanyard
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C