FR01KC10H
NKK Switches
Producto No:
FR01KC10H
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SW ROTARY DIP BCD COMP 100MA 5V
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions 10
Actuator Level Raised
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 5VDC
Actuator Type Rotary with Shaft
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD Complement
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 10,000 Steps
Product Status Active
Series FR01
Body Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 10,000 Steps
Mfr NKK Switches
Pitch 0.100" (2.54mm), Full