FWH-020A6FR
Eaton - Bussmann Electrical Division
Producto No:
FWH-020A6FR
Descripción:
FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC
Guía del usuario
Operating Temperature -
Melting I²t 75
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency CE, CSA, UR
Current Rating (Amps) 20A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Series FWH
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 600 VAC