G2R-1A-E-250DC24
Omron Electronics Inc-EMC Div
Producto No:
G2R-1A-E-250DC24
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 380VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 21.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.1 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series G2R
Operate Time 15 ms
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC