HBS2KCB4SD055C
C&K
Producto No:
HBS2KCB4SD055C
Fabricante:
C&K
Descripción:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
Guía del usuario
Operating Position 0.844" (21.44mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Release Force 113gf
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 20A (AC), 500mA (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life -
Product Status Active
Series HB
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 368gf
Overtravel 0.055" (1.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 150,000 Cycles
Mfr C&K
Pretravel 0.020" (0.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number HBS2KC
Differential Travel 0.002" (0.05mm)