HCP10DTE5S04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Producto No:
HCP10DTE5S04
Descripción:
HCP10A, STD FORCE,0.250 TERM. SH
Guía del usuario
Operating Position 0.815" (20.7mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series HCP
Switch Function On-Mom
Operating Force 220gf
Overtravel 0.045" (1.1mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 10,000 Cycles
Mfr TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Pretravel 0.106" (2.7mm)
Features -
Package Tray
Differential Travel 0.018" (0.45mm)