HCP16DTE1S04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Producto No:
HCP16DTE1S04
Descripción:
HCP16A, STD FORCE, 0.250 TERM, S
Guía del usuario
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series HCP
Switch Function On-Mom
Operating Force 190gf
Overtravel 0.039" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 10,000 Cycles
Mfr TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Pretravel 0.110" (2.8mm)
Features -
Package Tray
Differential Travel 0.020" (0.5mm)