J104A2C48VDC.55S
CIT Relay and Switch
Producto No:
J104A2C48VDC.55S
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 12.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 3.9 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series J104A
Operate Time 4.5 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC