J115F31CL24VDCS.6
CIT Relay and Switch
Producto No:
J115F31CL24VDCS.6
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Coil Current 25 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 960 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Coil Insulation Class F
Series J115F3
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC