J1511CT36VDC.9D
CIT Relay and Switch
Producto No:
J1511CT36VDC.9D
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 36V
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Plug In
Coil Current 24 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 1.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 3.6 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series J151
Operate Time 25 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 36VDC
Must Operate Voltage 27 VDC