JC1A-TM-DC24V
Panasonic Electric Works
Producto No:
JC1A-TM-DC24V
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Guía del usuario
Operating Temperature -50°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 37.5 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 640 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JC
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC