JC1A1B-DC48V
Panasonic Electric Works
Producto No:
JC1A1B-DC48V
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V
Guía del usuario
Operating Temperature -50°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 20.8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.3 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series JC
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC