KMPC859DSLZP66A
NXP USA Inc.
Producto No:
KMPC859DSLZP66A
Paquete:
357-PBGA (25x25)
Descripción:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Guía del usuario
Display & Interface Controllers -
Core Processor MPC8xx
Speed 66MHz
Operating Temperature 0°C ~ 95°C (TA)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 357-PBGA (25x25)
Series MPC8xx
Package / Case 357-BBGA
Additional Interfaces I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Ethernet 10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V