L114FL1CS24VDC.60RD
CIT Relay and Switch
Producto No:
L114FL1CS24VDC.60RD
Descripción:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 300VAC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 27.1 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 886 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series L114FL
Operate Time 10 ms
Mfr CIT Relay and Switch
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC