L15S040.TX100
Littelfuse Inc.
Producto No:
L15S040.TX100
Fabricante:
Littelfuse Inc.
Descripción:
FUSE CARTRIDGE 40A 150VAC/VDC
Guía del usuario
Operating Temperature -
Applications Semiconductors
Response Time Fast Blow
Approval Agency CSA, UR
Current Rating (Amps) 40A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 20kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.811" Dia x 2.000" L (20.60mm x 50.80mm)
Product Status Active
Series POWR-GARD® L15S
Voltage Rating - DC 150 VDC
Package / Case Cartridge, Non-Standard
Voltage Rating - AC 150 VAC