LAR2E271MELZ25
Nichicon
Producto No:
LAR2E271MELZ25
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LAR
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 270 µF