LCGHM1A10HC
C&K
Producto No:
LCGHM1A10HC
Fabricante:
C&K
Descripción:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Guía del usuario
Operating Position 0.560" (14.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force 12gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life -
Product Status Active
Series LC
Switch Function On-Mom
Operating Force 57gf
Overtravel 0.029" (0.74mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 6,000 Cycles
Mfr C&K
Pretravel 0.140" (3.6mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number LCGHM1
Differential Travel 0.034" (0.86mm)