LCMAX16-8-C
Panduit Corp
Producto No:
LCMAX16-8-C
Fabricante:
Panduit Corp
Descripción:
CONN TERM RECT RING 16MM #M8
Guía del usuario
Insulation Non-Insulated
Color -
Width - Outer Edges 0.610" (15.49mm)
Terminal Type Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Contact Finish Tin
Termination Crimp
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Wire Gauge 16mm²
Stud/Tab Size M8 Stud
Thickness 0.063" (1.60mm)
Series LCMAX
Length - Overall 1.457" (37.00mm)