LD1117DT33
STMicroelectronics
Producto No:
LD1117DT33
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
DPAK
Descripción:
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DPAK
Guía del usuario
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 15V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 800mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DPAK
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA