LD2980ABM50TR
STMicroelectronics
Producto No:
LD2980ABM50TR
Fabricante:
STMicroelectronics
Paquete:
SOT-23-5
Descripción:
IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-5
En stock : 15153
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 63dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA