LD2981ABM38TR
STMicroelectronics
Producto No:
LD2981ABM38TR
Descripción:
IC REG LINEAR 3.8V 100MA SOT23-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 63dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.6 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V
Voltage Dropout (Max) 0.375V @ 100mA