LD2985AM15R
STMicroelectronics
Producto No:
LD2985AM15R
Descripción:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 45dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 4 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Mfr STMicroelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.575V @ 150mA