LDI1117-2.5D
Diotec Semiconductor
Producto No:
LDI1117-2.5D
Paquete:
8-SO
Descripción:
Volt. Reg. 20V..2.475V, 2.525V
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 15V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.35A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 2.525V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SO
Control Features Current Limit
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Diotec Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.25V @ 1A