LGM2W471MELB40
Nichicon
Producto No:
LGM2W471MELB40
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.673" (42.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF