LGN2C152MELB35
Nichicon
Producto No:
LGN2C152MELB35
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGN
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.75 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF