LGU1E333MELC
Nichicon
Producto No:
LGU1E333MELC
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LGU
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.325 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33000 µF