LKG2A103MKNF
Nichicon
Producto No:
LKG2A103MKNF
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 10000UF 20% 100V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LKG
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Mfr Nichicon
Capacitance 10000 µF