LLG2D122MELC25
Nichicon
Producto No:
LLG2D122MELC25
Fabricante:
Nichicon
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.81 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.215 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF