LM2574-3.3YN
Microchip Technology
Producto No:
LM2574-3.3YN
Paquete:
8-PDIP
Descripción:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 8DIP
En stock : 95
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) -
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Frequency - Switching 52kHz
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V